• امروز دوشنبه سوم آبان 1400 

اخبار سازمان اوقاف

نماینده معظم ولی فقیه و امام جمعه کرمان  درهمایش تجلیل از مدافعان سلامت بیان داشت ،   این همایش بیانگر پیوند حمایت و سلامت می باشد

نماینده معظم ولی فقیه و امام جمعه کرمان درهمایش تجلیل از مدافعان سلامت بیان داشت ، این همایش بیانگر پیوند حمایت و سلامت می باشد

در برگزاری همایش مدافعان سلامت با شعار همدلی و همیاری با کادر درمان و بهداشت تجلیل از مدافعان سلامت صورت گرفت

 پنج شنبه 22 مهر 1400   19  0      

..به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان  همایش «تجلیل از مدافعان سلامت» با هدف همدلی و همراهی با کادر بهداشتی و درمانی، در محل اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کرمان به مناسبت دهه وقف برگزار شد.
در این مراسم امام جمعه، استاندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از مسئولان و مدیران ارشد استان ، کادر درمان و خانواده‌های شهدای سلامت کرمان حضور داشتند.
حجت‌الاسلام علی جلالی؛ مدیر کل اوقاف و امور خیریه کرمان در این مراسم با گرامیداشت یاد شهدا و دهه وقف بیان کرد: وقف یکی از سنت‌های پسندیده دین اسلام است که از آن با عنوان صدقه جاریه یاد شده است. این موضوع مورد تأکید پیامبر اسلام بود و دیگران را به این کار تشویق می‌کردند. ایشان خود نیز اولین واقف در دین اسلام بودند.
وی با بیان اینکه وقف مختص مسلمانان نیست و در ادیان قبل هم وجود داشته است و امروزه حتی موقوفاتی متعلق به ادیان دیگر از جمله زرتشتیان در کرمان وجود دارد، گفت: دین اسلام توجه خاصی به امر وقف داشته است و امروز در حدود ۱۸۰ هزار موقوفه در سطح کشور وجود دارد. از این تعداد بیش از هشت هزار موقوفه در استان کرمان وجود دارد.
حجت‌الاسلام جلالی تصریح کرد: استان کرمان جزو شش استان برتر در زمینه تعداد موقوفات است که با نیت‌های مختلف این وقف‌ها صورت گرفته و بیشترین نیت‌ها هم متعلق به تعزیه‌داری امام حسین(ع) است.
وی با بیان اینکه تعداد کمی از موقوفات هم درمانی هستند، گفت: لازم است که در این بخش کاری صورت بگیرد و یکی از کارهایی که با توجه به نیاز جامعه در دستور کار داریم، بحث فضاهای درمانی است. در این ارتباط ما ۳۴ هزار متر زمین را با پیگیری امام جمعه کرمان آماده کردیم که امیدواریم بتوانیم با همراهی علوم پزشکی کرمان یک وقف مشارکتی در حوزه درمان در استان شکل دهیم.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه کرمان در بخش دیگری از سخنانش به بیان اقدامات انجام گرفته توسط این سازمان در زمان کرونا پرداخت و گفت: سازمان اوقاف از ابتدای امر برای خدمت به ستاد کرونا همراه بود. از جمله این کارها بسته شدن بقاع متبرکه در ابتدای شیوع ویروس بود و اکثر بقاع کارگاه تولید ماسک شدند.
وی انجام ۱۴ مرحله کمک‌های مومنانه و توزیع ۴ مرحله میان وعده و یک وعده غذای گرم سفره تبرک امام حسین(ع) در بیمارستان‌ها را از دیگر اقدامات اداره اوقاف در زمان کرونا در کرمان دانست و گفت: ما نمی‌توانیم قدردان زحمات کادر درمان باشیم و امروز اداره اوقاف با در نظر گرفتن عدد مقدس ۳۱۳، از ۲۰۰ نفر با اهدای لوح تقدیر و از ۱۱۳ نفر دیگر با تقدیم کمک‌هزینه زیارت مشهد مقدس تقدیر می‌کند
در ادامه حجت‌الاسلام علیدادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان دراین مراسم تجلیل ضمن تشکر از پیوند خدمت و سلامت که به همت اداره اوقاف و امور خیریه کرمان و علوم پزشکی کرمان شکل گرفته است، بیان کرد: وقف یک صدقه جاریه و حسنه‌ای است که ماندگاری آن قرن‌ها طول می‌کشد و کسانی که در حفظ و حراست از آن موقوفه وقت می‌گذارند در وصل این زنجیر بزرگ خدمت و حسنه بزرگ شریک هستند.
وی با بیان اینکه دو مسئله در بحث وقف نیاز به توجه جدی دارد، گفت: هم احیای خود مسئله وقف و هم احیای موقوفات نیاز به همکاری و همدلی افراد توانمند با مجموعه اوقاف و امور خیریه دارد و باید در ارتباط با هر دو این مسائل اهتمام جدی صورت بگیرد.
امام جمعه کرمان تصریح کرد: افسران خط مقدم میدان جهاد امروز پزشکان و کادر درمان هستند که‌ فداکاری خود را تا شهادت نیز پیش‌بردند و در سخت‌ترین روزها جوانمردانه ایستادگی کردند. و‌ نتیجه زحمات آن‌ها امروز قابل مشاهده است.
وی با بیان اینکه علم دین و علم پزشکی علم اشرف هستند، چرا که موضوع این علوم خدمت به اشرف مخلوقات یعنی انسان است، بیان کرد: کسانی که در این دو علم تحصیل کرده‌اند از ادب، متانت، تواضع و فداکاری خاصی برخوردارند. که جلوه آن در مبارزه کادر درمان با کرونا قابل مشاهده است. که با علم و آگاهی از عواقب گرفتاری به ویروس کرونا، فداکاری کردند تا سلامت هم‌نوع خود را محقق سازند..
در ادامه علی زینی‌وند استاندار کرمان با تقدیر از جانفشانی‌های کادر درمان برای تأمین امنیت جانی مردم، بیان کرد: در استان کرمان هم کادر درمان و هم بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و حتی بیمارستان‌های نظامی تمام توان و امکانات خود را پای کار آوردند.
وی با بیان اینکه در دوران پیک کرونا در استان کرمان آرامش خوبی در بیمارستان‌ها حاکم بود و این نشان می‌دهد که مدیریت و همانگی خوبی در بیمارستان‌های استان انجام شده بود، گفت: در دیدار وزیر بهداشت از بیمارستان‌های استان اعلام شد که کرمان، جزو استان‌های برتر و حتی استان اول در نحوه مدیریت و هماهنگی است. که این امر جای تقدیر دارد.
زینی‌وند با بیان اینکه کمک و هدایت مقام معظم رهبری به کنترل بیماری کرونا بسیار کمک کرد، افزود: در استان کرمان نیز امام جمعه کرمان برای مقابله با کرونا پیشتاز بود و همراهی بسیار خوبی از طرف روحانیون، اداره اوقاف و بقاع متبرکه به تبعیت از رهبری در استان انجام شد.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان از استان‌های پیشرو در حوزه وقف است که موقوفات خاصی را دارد که تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها بسیار کار سختی است، تصریح کرد: باید از موقوفات استفاده بهینه شود در حالی که در خیلی از جاها موقوفات برای رفع محرومیت‌ها مولدسازی نمی‌شوند.
وی تصریح کرد: اگر موقوفات با توجه به تنوع نیت واقفان مولد شوند در موضوعاتی مثل، رفع محرومیت‌ها، ترویج مسائل فرهنگی، ایجاد اشتغال، کمک به بیماران گرفتار، کمک به محرومین وغیره می‌توانند تأثیرگذار باشند.
زینی‌وند با استقبال از ساخت مرکز درمانی توسط اوقاف بیان کرد: فرهنگ ما یک فرهنگ خاص است که توجه به این فرهنگ دینی و توجه به حوزه وقف می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و استان کرمان می‌تواند در حوزه وقف به یک مدل مولد، موفق و توانمند تبدیل شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار