• امروز دوشنبه سوم آبان 1400 

اخبار سازمان اوقاف

استان کرمان جزء شش استان برتر کشور از نظر تعدد موقوفات قرار دارد

استان کرمان جزء شش استان برتر کشور از نظر تعدد موقوفات قرار دارد

در نشست خبری مدیر کل محترم اوقاف و امور خیریه استان کرمان ..استان کرمان جزء شش استان برتر کشور از نظر تعدد موقوفات قرار دارد

 شنبه 17 مهر 1400   12  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: استان کرمان مردمی متدین، ولایتمدار و محب اهل بیت دارد که باعث شده از استان های برخورداردر زمینه موقوفات در کشور و جزو شش استان برتر کشور در زمینه تعدد و تکثر موقوفات قرار بگیرد.
حجت الاسلام"علی جلالی" درنشست خبری به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: نخستین روز از دهه وقف به عنوان "وقف، رسانه و تکریم واقفان خیراندیش" نامگذاری شده است.
وی افزود: دهه وقف یادآور سنت حسنه اسلام است که ایام این دهه با عناوین وقف، ترویج فرهنگ قرآن، عترت و مهدویت؛ وقف، خدمات فرهنگی و اجتماعی به جامعه؛ وقف، بقاع متبرکه، ترویج فرهنگ زیارت؛ وقف و کاهش آسیب های اجتماعی؛ وقف، توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی؛ وقف، اشتغال و تولید و ... نامگذاری شده است.
جلالی با اشاره به برنامه های گرامیداشت دهه وقف در سطح استان کرمان عنوان کرد: دیدار با استاندار و نماینده ولی فقیه در استان، ارائه گزارش عملکرد ادارات اوقاف، برگزاری همایش ها و برنامه های مختلف با رعایت پروتکل های بهداشتی ومجوز ستاد کرونا و ... از جمله برنامه های پیش بینی شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان در ادامه بیان کرد: استان کرمان مردمی متدین، ولایتمدار و محب اهل بیت دارد که باعث شده از استان های برخورداردر زمینه موقوفات در کشور و جزو شش استان برتر کشور در زمینه تعدد و تکثر موقوفات قرار بگیرد.
وی افزود: عمده نیات واقفین در حوزه های مذهبی، اجتماعی، فرهنگی، قرآنی، تعزیه داری اهل بیت و به ویژه برای اباعبدالله الحسین علیه السلام بوده است.
جلالی تصریح کرد: در گذشته آنچه به عنوان وقف صورت گرفته، براساس نیاز روز جامعه بوده و امروز نیاز به وقف در حوزه ها و مسائل جدید از جمله معیشت، اسکان، ازدواج، دانش بنیان، درمان، کمک به کاهش آسیب های اجتماعی در استان کرمان وجود دارد.
وی با اشاره به عملکرد یک سال گذشته اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان اظهار کرد: یکی از اقدامات جدی، اجرای نیت واقفین بوده که عمده آن در خصوص تعزیه داری اهل بیت و به ویژه امام حسین علیه السلام بود و مراسم سوگواری به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار و از هیئت های عزاداری حمایت شده که در این راستا بیش از ۸۵ هزار میان وعده را در قالب طرح شمیم حسینی به هیئت های عزاداری تقدیم کردیم و اطعام به صورت بیرون بر توسط بقاع متبرکه انجام و حمایت های نقدی از هیئت های شاخص استان صورت گرفته است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا، ۱۴ مرحله کمک های مومنانه در سراسر کشور از جمله در استان کرمان توسط ادارات اوقاف و امور خیریه تزیع شده و همچنین دو مرحله تهیه بسته های مهر تحصیلی را نیز برای داش آموزان مناطق کم برخوردارتر داشته ایم.
وی با تاکید بر توجه به ارزش افزوده موقوفات در استان کرمان تصریح کرد: زنجیره تولید را در اوقاف استان کرمان شکل دادیم که بخش عمده کار در خصوص کشاورزی، دامداری و آبزیان است و برای نخستین بار در استان از محل سرمایه گذاری موقوفات دادمداری راه اندازی شده که پیش بینی پرورش ۲۰۰۰ راس دام گوشتی را دارد و فاز نخست طرح با ۶۰۰ راس افتتاح شده و این اقدام برای تامین گوشت موردنیاز نیاز استان صورت گرفته است.
جلالی با اشاره به اینکه پیگیری ثبت مالکیت موقوفات در دستورکار برنامه های ما در سال جاری است، گفت: پرونده هایی داریم که مدت ها از عمر آنها می گذرد و بلاتکلیف است که رفع مشکل این موارد نیز در دستور کار قراردارد.
وی بیان کرد: ۵۰ درصد درآمد موقوفات حتما باید به حوزه سرمایه گذاری وارد شود و توجه به کشاورزی، دامداری و تکمیل زنجیره تولید را دنبال می کنیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به پیگیری وصول مطالبات اظهار کرد: همشهریانی که رابطه استیجاری آنها با اوقاف قطع شده، لازم است این مسئله را پیگیری کنند.
وی افزود: استفاده از ظرفیت های موجود برای مشارکت حداکثری در برنامه ها و برای رفع نیازهای جامعه و کمک به خدمات اجتماعی ازدیگر برنامه های اوقاف در استان کرمان در سال جاری است و با توجه به اینکه یکی از اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، معنویت و اخلاق است، بقاع متبرکه در این زمینه بسیار اثرگذار هستند و کار را دنبال می کنیم..
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار