• امروز سه شنبه هفدهم تیر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

133 امامزاده در استان کرمان آرمیده است

133 امامزاده در استان کرمان آرمیده است

وظیفه خدمتگزاران بقاع متبرکه در این برهه از زمان سنگین است

 شنبه 7 تیر 1399   6  0      

133 امامزاده در استان کرمان آرمیده است
وظیفه خدمتگزاران بقاع متبرکه در این برهه از زمان سنگین است
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان؛ حجت الاسلام رضا حدادی اظهارداشت: در استان کرمان 133 امامزاده و بقعه متبرکه تحت پوشش اوقاف وجود دارد
وی با بیان اینکه امامزادگان در چهار مقطع تاریخی از دیار خود به سرزمین ایران عزیمت کرده اند و ایران به عنوان مأمن آنها شده است اظهار داشت: اولین حضور امامزادگان در ایران پس از حادثه غم بار کربلا اتفاق افتاده است.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمان دومین دوره حضور امامزادگان در ایران را مربوط به دوران امامت امام رضا (ع) با حضور ایشان در سرزمین مرو دانست و افزود:در دوران حکومت بنی عباس بسیاری از امامزادگان در سرزمین خود دست به قیام زدند اما به دلیل نداشتن یار و پشتیبان با شکست مواجه شدند، بنابراین آنان که سرزمین ایران را مأمنی برای حضور خود برگزیدند آمده بودند و در غرب و در منطقه طبرستان حکومت تشکیل دادند بنابراین این مقطع بیش از مقاطع دیگر در حضور امامزادگان در ایران اهمیت بیشتری دارد.

وی همچنین به تاریخچه بقعه سازی در ایران اشاره کرد و گفت: اولین مرحله از ساخت بقعه و بارگاه امامزادگان در ایران از زمان حکومت علویان آغاز شد.

حجت الاسلام حدادی خاطرنشان کرد: بقعه سازی در دوره سلجوقیان ادامه یافت و پس از آن در دوره ایلخانان به نحوه دیگر که می توان از آن ساخت حرم امام رضا(ع) را نام برد شکل گرفت.
وی افزود: در دوران صفویه علاوه بر اینکه بقعه سازی ادامه داشت بقاع قبلی نیز که به مرور زمان در حال تخریب بودند مرمت و بهسازی شدند.

حدادی با بیان اینکه: در دوران قاجاریه به اماکن مذهبی توجه مضاعفی شد افزود:مسئولیت اجرایی کارهای عمرانی،خدماتی و فرهنگی بقاع متبرکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به هیأت امناء و خدام بقاع واگذار شد؛
وی اظهار داشت: امامزادگان سفیران نور هستند و سرمایه معنوی کم نظیری برای ملت ایران به شمار می رود.

حدادی با تأکید بر اینکه خدمت گذاری به بقاع متبرکه باعث مودت اهل بیت می شود گفت: توجه به خاندان پیامبر در واقع توصیه خداوند بر پیامبر است که خداوند متعال از پیامبر اکرم خواست این امر را از مردم بخواهد.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمان با اشاره به فرموده بنیان گذار انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه می خواهیم در پناه این بقاع متبرکه مردم در آرامش زندگی کنند گفت: برای تحقق این فرموده همه ما باید بکوشیم تا این خواسته امام خمینی (ره) محقق شود.

وی همچنین با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی اظهار داشت: اگر این امر تحقق یابد جوانان جامعه می توانند از آنچه که دنیای غرب آنها را به نیستی بکشاند مصون شوند.

رضا حدادی با اشاره به در اختیار داشتن تکنولوژی پیشرفته و آسان در اختیار جوانان و نوجوانان گفت: از طریق این ابزار می توان کارهای تعالی بخش را آموزش داد و هم می توان جوانان را به پایین سطح ممکن به سقوط کشاند.

وی اظهار داشت: دشمن با در اختیار داشتن تکنولوژی پیشرفته و امروزی بنا ندارد جوانان این مرز و بوم را به آموزش و تکامل برساند بلکه می خواهد جوانان را از خاندان پیامبر و مکتب قرآن دور کند تا بتواند خواسته های خود را بر جامعه تحمیل کند.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه استان کرمان ادامه داد: بقاع متبرکه از بعد فرهنگی می تواند بهاری را ایجاد کند که هر جرقه ضد دینی را که قصد دارد جوانان را از مسیر اسلام منحرف و دور کند مصون سازد.

وی وظیفه امروز هیأت امناء و دست اندرکاران فعال بقاع را سنگین عنوان کرد و گفت: اعضای هیأت امناء ، ادارات ، مدیران و اداره کل اوقاف استان در چارچوب اذن و اختیار نماینده ولی فقیه تفریض می فرمایند به آن مقدار اجازه دخل و تصرف در بحث موقوفات و بقاع متبرکه را دارد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار