• امروز شنبه سوم اسفند 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

نیاز امروز جامعه به وقف  بیشتر در حوزه مسائل درمانی و اجتماعی است

نیاز امروز جامعه به وقف بیشتر در حوزه مسائل درمانی و اجتماعی است

مدیرکل اوقاف استان گفت: بیشترین نیات واقفان در استان کرمان در تعزیه و مراسم مرتبط با امام حسین علیه السلام است که البته علاوه بر آن مسائل فرهنگی، اقتصادی، درمانی، اجتماعی و ... را نیز شامل می شود اما امروز نیاز ما بیشتر به وقف در مسائل درمانی و اجتماعی است.

 سه شنبه 14 آبان 1398   87  0      

 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان،حجت‌الاسلام علی جلالی مدیر کل اوقاف استان صبح امروز( 14 آبان ماه )در نشست خبری به مناسبت دهه وقف با اشاره به اهمیت کار رسانه ها اظهار کرد: رسانه ها نیز به نوعی مبلّغ هستند که در حوزه وقف نیز به ما کمک می کنند .
   وی افزود: در دهه وقف سال جاری 173 برنامه در 15 موضوع در سطح استان کرمان برگزار شد که از جمله می توان به غبارروبی آیینی بقاع متبرکه، دیدار با خانواده شهداء، همایش تجلیل از متولیان موقوفات، سخنرانی مدیران اوقاف قبل از خطبه های نماز جمعه، اعزام مبلّغ به مناطق مختلف استان کرمان، برپایی ایستگاه های "همه واقف باشیم" و ... اشاره کرد .
   جلالی تصریح کرد: برپایی نمایشگاه دستاوردهای موقوفات در بعضی از شهرستان های استان، خدمات ویژه پزشکی و درمانی در مراکز درمانی موقوفه استان و ... از دیگر برنامه های استان در دهه وقف بوده است .
   وی در ادامه با اشاره به اینکه وقف سنت جاریه ای در دین اسلام و به نوعی یک گنج معنوی است که هم نیازهای مادی و هم نیازهای معنوی را تامین می کند، افزود: وقف از سیاست های زیبایی است که توسط نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله اجرا شد و ایشان نخستین واقف هستند .
 
180 هزار موقوفه در کشور وجود دارد
   مدیرکل اوقاف استان در ادامه اظهار کرد: یکی از مهم ترین رویکرهای جدید سازمان اوقاف وامور خیریه اقتصادی است که بخشی از آن مربوط به حفظ، احیاء و افزایش بهره وری موقوفات است و بخش دیگر جهت دهی عواید و سرمایه های موقوفات و درآمد آنها به سمت رونق تولید و حل مشکلات و نیازمندی های جامعه است که این رویکردها در استان کرمان نیز دنبال می شود و امیدواریم بتوانیم اقدامات خوبی انجام بدهیم .
وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: سیل ابتدای امسال در استان های مختلف مشکلاتی را برای هموطنان به وجود آورد و این مسئله موجب ثبت موقوفاتی در زمینه سیل شد و در استان کرمان که با حوادث طبیعی مختلفی مواجه است، باید رسانه ها در رویکرد موقوفات جدید در این زمینه و هم وقف در مسائل اجتماعی تلاش کنند .
لزوم فرهنگ سازی در زمینه ادای حق موقوفات:
جلالی با تاکید بر لزوم همکاری رسانه ها در فرهنگسازی نسبت به ادای موقوفات گفت: برخی از مردم توجیه نبوده و به دلیل عدم آشنایی، حق وقف را پرداخت نمی کنند .
وی تصریح کرد: گاهی اوقاف یک سند پیدا می شود که در نقطه ای موقوفه ای وجود دارد و مستاجران سند گرفته‌اند و زمانی که بخواهیم وقف را مطرح کنیم، مشکل به وجود می آید که نیاز است در این زمینه فرهنگسازی شود .
مدیرکل اوقاف استان گفت: از دیگر خدمات اجتماعی اوقاف می توان به کمک به آزادی زندانیان نیازمند اشاره کرد که در این راستا جشن های گلریزان در بقاع متبرکه استان برگزار خواهیم کرد .
   وی با بیان اینکه اوقاف آمادگی همکاری برای سرمایه گذاری در موقوفات را دارد که به تولید و اشتغال کمک کرده و موجب آبادانی موقوفات می شود و در برخی نقاط استان کار را آغاز کرده ایم اظهار کرد: موقوفات حوزوی زیادی در استان کرمان داریم که به زودی هیئت امنای این موقوفات را تشکیل می دهیم و در زمینه رویکرد جدید وقف در این موقوفات کار خواهیم کرد .

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر