• امروز شنبه دوم شهریور 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

دکتر پور ابراهیمی تاکید کرد:لزوم توجه به  تغییردر ترویج وقف با رویکرد اقتصادی

دکتر پور ابراهیمی تاکید کرد:لزوم توجه به تغییردر ترویج وقف با رویکرد اقتصادی

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی کشور باید نگاهمان را در حوزه وقف تغییر بدهیم و آن توصیه و ترویج اقتصاد وقف است که می‌تواند منشا خدمات باشد

 سه شنبه 31 اردیبهشت 1398   31  0      

 

  به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان و به نقل از  سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ،محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در دیداری با دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  با وی گفتگو کرد.

   رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پس از این دیدار در گفتگوی کوتاهی حوزه دارایی‌های وقفی در اقتصاد کشور را بسیار مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: به نظر می‌رسد این حوزه سالهاست که مغفول باقی مانده است و اقداماتی که می‌توانسته منشا خدمات بیشتر و رونق وقف شود و از طرف دیگر به افزایش توانمندی اقتصادی کشور و معیشت مردم کمک کند در این سالها عملیاتی نشده است.

   پورابراهیمی یادآور شد: شاید اصلی‌ترین هدف وقف در اسلام در کنار انجام کار خیر این بوده است که ما بتوانیم ارتقای توانمندی‌های اقتصادی را هم داشته باشیم بنابراین اقتصاد وقف اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوعی است که با توجه به شرایط کنونی کشور در اولویت قرار می‌گیرد.

 

    وی تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور باید نگاهمان را در حوزه وقف تغییر بدهیم و آن توصیه و ترویج اقتصاد وقف است که می‌تواند منشا خدمات باشد. با توجه به حجم گسترده دارایی‌های وقفی و امکانات و دارایی‌های مشهود و نامشهودی که در حوزه وقف وجود دارد، رسیدن به یک نرخ بازده منطقی در حوزه اقتصاد وقف یک امر ضروری است.

 

     پورابراهیمی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که ما داریم در سالهای اخیر متوسط نرخ بازده عملکرد دارایی‌های وقفی در اقتصاد ایران هیچ‌گاه از ۵ درصد بیشتر نبوده است . اقداماتی که در طول حضور برادرمان جناب آقای دکتر خاموشی انجام شده بیانگر این است که یک نگاه بنیادی به تغییرات در حوزه اقتصاد وقف دارد شکل می‌گیرد و این کار بسیار ارزشمندی است. گزارشی که از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان برای افزایش توانمندی حوزه اقتصاد وقف ارائه شد به نظر من آغاز حرکت بسیار مهمی است که آثار و پیامدهایش در آینده بیشتر از این دیده خواهد شد.

 

     رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: تصور من این است که اگر ادبیات اقتصادی و تخصصی و حرفه‌ای در حوزه وقف با همین مسیری که دارد جلو می‌رود، حاکم شود،سازمان اوقاف می‌تواند به‌عنوان یک وزارت تخصصی اقتصادی مثل همه کشورهای مسلمان فعالیت کند و ما می‌توانیم روی درآمدهای مجموعه‌ای که هم منشا اثر خیر باشد و هم توانمندی اقتصادی، اشتغال و تولید را در برداشته باشد، حساب کنیم.

   وی در پایان تأکید کرد:حرکت‌هایی که دکتر خاموشی شروع کرده‌اند قابل‌تقدیر است و ما این مسیر را از نگاه مجلس حمایت می‌کنیم و ان شا الله به‌زودی هم جلسات مشترکی را بین کمیسیون اقتصادی و مجموعه اوقاف خواهیم داشت و از تحولات اقتصاد وقف حمایت خواهیم کرد.

 

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار