• امروز سه شنبه یکم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

فراخوان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

صندوق قرض الحسنه راسخون / صندوق وقف

صندوق قرض الحسنه راسخون / صندوق وقف

تنها صندوقی است که نه سود می دهد و نه سود می گیرد و حتی جریمه دیرکرد معوقات را حرام می داند. سعی ما بر این است که طبق شئونات اسلامی و قرآن رفتار کنیم و از سود و بهره و نزول پرهیز نماییم.

 شنبه 28 دی 1392   4655  0      

وقف عبارت است از استخدام امکانات مادي براي گسترش ارزش هاي معنوي ، انسان واقف مي داند که همه ي انسان ها حق دارند تا از مزاياي امکانات مادي برخوردار باشند و هيچ کس تحت هيچ عنواني حق ندارد اين حق مسلم را، از آنها، غصب نمايد.

انسان واقف، انسان خود آگاه است لذا انسان واقف، وقف مي کند اما نه بدان خاطر؛ تا فخر بفروشد بلکه او وقف مي کند تا درد جامعه را به مثابه اي ريشه کن کند و بدين گونه درد را از وجود خويش نيز بيرون سازد او فقر افراد جامعه را به مثابه ي فقير بودن خويشتن  تلقي مي کند.

دقيقا به همين لحاظ است که نقش گسترده ي وقف در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامي نيز درک مي گردد. فرهنگ و تمدن اسلامي که بر مبناي ارزش هاي الهي، توحيدي، عدالت اجتماعي، رفع محروميت و رشد معنويت در جامعه ي بشري استوار است.

آیا تا بحال صندوق قرض الحسنه راسخون به گوشتان خورده و آیا شناخت کافی و وافی از این صندوق دارید؟ برای این که این صندوق را بیشتر بشناسیم به سراغ مهندس علی افشار پور سرپرست صندوق قرض الحسنه راسخون واقع در کرمان خیابان ابوحامد رفتیم و با او در رابطه با این صندوق مصاحبه ای انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.

*ضمن معرفی خود بفرمایید این صندوق از چه زمانی تاسیس شده است؟

ـ علی افشاری پور سرپرست صندوق قرض الحسنه راسخون می باشم که این صندوق از بهمن ماه سال 1388  در کرمان تاسیس شد و من به عنوان سرپرست در این صندوق خدمت می کنم.

* آیا می توانید برای مخاطبین ما صندوق قرض الحسنه راسخون را تعریف کنید؟

ـ صندوق قرض الحسنه راسخون ، یک واحد پولی و مالی است که به منظور انجام عام المنفعه کمک به تامین نیازها و بهبود زندگی بدون بهره است.

*بفرمایید صندوق قرض الحسنه راسخون چه هدفی را دنبال می کند؟

ـ در اصل نام این صندوق قرض الحسنه راسخون ولا نشأت گرفته از ولایت است ولی حالا خیلی خلاصه تر شده و فقط صندوق قرض الحسنه راسخون گفته می شود . یکی از اهداف آن احیاء سنت قرض الحسنه است که پیامبر اکرم (ص) در این رابطه چنین می فرماید : کسی که به مومنی قرض دهد و منتظر بماند تا توانایی پرداخت را پیدا کند، مال او زکات محسوب شده و خود او مشمول درود ملائکه است تا هنگامی که بدهکار قرض خود را بپردازد.

*لطفا بفرمایید این صندوق وابسته به کجاست و تاکنون چه فعالیتهایی را انجام داده است؟

ـ البته باید بگویم که شعبه مرکزی این صندوق در تهران می باشد و تنها یک شعبه در کرمان است که به صورت مستقل فعالیت می کند. باید بگویم قبلا هزینه ای که از موقوفات در بانکها سپرده گذاری می شد . این پول ها از بانکهای متفاوت جمع آوری شد و در صندوق قرض الحسنه راسخون یکجا واریز شد.

خود سیستم از این منابع می تواند در راه حل مسائل فوری و فوتی استفاده بهینه داشته باشد. و به افراد نیازمند و مستمند کمک مالی بصورت وام نماید.

هم اکنون این صندوق حدود 7112 نفر مشتری یا عضو دارد که از کارتهای هدیه استفاده کرده اند. از بهمن ماه سال 88 تا الان تسهیلات پرداختی در جهت توسعه موقوفات ، بقاع متبرکه و افراد نیازمند بوده است که اگر بخواهیم آنها را تفکیک کنیم
باید بگویم:

به 962 نفر وام پرداخت شده است ، 24 میلیارد ریال به بقاع متبرکه حقوقی که 41 مورد بوده است پرداخت شده ، حدود 43 میلیارد ریال وام ضروری به 773 نفر ، 578 میلیون ریال وام ازدواج به 16 نفر نیازمند، 22 میلیون ریال وام تحصیلی به 2 نفر، 6 میلیارد و 696 میلیون ریال وام مسکن به 111 نفر، 244 میلیون ریال وام درمانی به 7 نفر نیازمند تا کنون پرداخت شده است که جمعا می توان گفت صندوق قرض الحسنه راسخون تا بحال 98 میلیارد و 158 میلیون ریال وام به 962 نفر پرداخت نموده است. که این یکی از امتیازات این صندوق است.

*تفاوت بین این صندوق با صندوق های دیگر در چیست؟

ـ تنها صندوقی است که نه سود می دهد و نه سود می گیرد و حتی جریمه دیرکرد معوقات را حرام می داند. سعی ما بر این است که طبق شئونات اسلامی و قرآن رفتار کنیم و از سود و بهره و نزول پرهیز نماییم.

*عملکرد این صندوق به چه شکل وشیوه ای می باشد؟

ـ در ابتدا باید بگویم هدفمند کردن تسهیلات پرداختی موسسه در راستای توسعه موقوفات و بقاع، وام قرض الحسنه عمران و توسعه موقوفات و بقاع، افتتاح انواع حسابهای جاری و پس انداز در تمامی شعب، سیستم چک کارت از طریق سامانه و اینترنت ، در این سیستم می توان با ارائه کارت الکترونیکی به جای چک های معمولی و اختصاصی آن به شخص مورد نظر وجه را در هر ساعت از شبانه روز دریافت کرد و یا انتقال داد و همینطور صدور حواله الکترونیکی از طریق اینترنت

*این صندوق چه خدماتی را ارائه می دهد؟

ـ این خدمات عبارتند از : 1- صندوق ، عضو شبکه شتاب می باشد و کلیه خدمات عابر بانک از این طریق رایگان است.

2- ارایه کلیه خدمات از جمله واریز به حساب با شماره 0215904314005 و با شناسه واریز: شماره حساب و برداشت از طریق بانک ملی با ارایه عابر بانک صندوق قرض الحسنه راسخون امکان پذیر می باشد.

3- بزودی از طریق دستگاه وب کیوسک و دستگاه POS در کلیه ادارات ، بقاع و شرکت ها ارائه خدمات میسر خواهد بود.

حتی هرگونه تغییرات در حساب با ورود به شبکه حتما از طریق SMS به صاحب حساب اطلاع داده می شود.

البته مشتریان می توانند با فعال سازی تلفنبانک : 66753310 ـ 021 از طریق شعبه، جهت اخذ هرگونه اطلاعات و پرینت از گردش حساب از طریق همین تلفنباک میسر می باشد اقدام نمایند.

و مهمتر اینکه از طریق اینترنت بانک کلیه خدمات صندوق قرض الحسنه راسخون به صورت مجازی امکان پذیر خواهد بود.

و به همین خاطر این امکان را به مشتری می دهد که در هر جای از استان یا کشور می تواند براحتی از امکانات این صندوق بهره مند شود.

*در پایان اگر اطلاعات بیشتری در این مورد دارید لطفا ارائه بفرمائید؟

ـ من به عنوان عضو کوچکی از این موسسه از کلیه دوستان و مردم عزیز استان کرمان می خواهم که وقف تنها در داشتن املاک و اموال نیست ، بلکه تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند در این امر خداپسندانه شرکت نموده و از هدایای اخروی آن بهره مند شوند.

بطور مثال باید بگویم شخصی که کارمند، کارگر، کاسب کار و یا هر شغل دیگری که داشته باشد می تواند مقداری از در آمد خود را حتی به مقدار ناچیز از 5000 تومان به بالا آن هم به مدت بسیار اندک که از یک روز شروع می شود در این صندوق به امانت گذاشته به عنوان وقف و از باقیات الصالحات آن استفاده نماید.

تنها چیزی که از آدمی در این دنیا می ماند نام نیک و خیر اوست، پس چه بهتر که همگی با هم در این امر خیرخواهانه شرکت نماییم. و با این عمل امیدواریم دیگر هیچ نیازمندی در شهر و استانمان نباشد.

در پایان باید بگویم ما پذیرای کلیه وجوه نقدی بصورت امانت و وقف می باشیم . متاسفانه ورودیهای ما خیلی کمتر از پرداختی های ماست ، یعنی واقف و یا سپرده گذار کمتر از وامهایی است که ما به مشتریان نیازمند می پردازیم.

هیئات مذهبی و برپا کنندگان جلسات قرآنی ، همایش ها و جلسات ارگانهای دولتی و حتی جنگ های شادی و جشن ها می توانند دراین امر سهیم باشند.

در پایان از سرپرست صندوق قرض الحسنه راسخون تقدیر و تشکر به عمل می آورم و از اینکه این اطلاعات را در اختیار من و شما مخاطبین قرار دادند. حال اگر افراد زیادی از جامعه عضو این صندوق شوند تعداد زیادی از نیازمندان و مستضعفان می توانند از وام های آن بهره مند شوند. حال این وام می تواند برای ازدواج ، تحصیل، خرید مسکن، درمانی، توسعه و عمران باشد.

 

 

 

 

 

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر