• امروز سه شنبه یکم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

فراخوان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امامزاده جلیل القدر سیدمحمد صالح شهر انار شهرستان رفسنجان

امامزاده جلیل القدر سیدمحمد صالح شهر انار شهرستان رفسنجان

تاریخچه و اقدامات انجام شده در امامزاده سید محمد صالح شهر انار شهرستان رفسنجان

 شنبه 15 بهمن 1390   1494  0      موقعیت جغرافیایی شهرستان انار:
انار از لحاظ تقسیمات كشوری یكی از شهرستانهای تابعه استان کرمان می‌باشد كه وسعتی بیش از 3100 كیلومتر مربع دارد. این شهرستان از شمال و شمال غربی به شهرستان یزد و از شرق و جنوب شرقی به شهرستان رفسنجان و از جنوب به شهربابک محدود شده است. مركز این شهرستان شهر انار می‌باشد كه در 30 درجه و 53 دقیقه عرض شمالی و 55 و 18 دقیقه طول شرقی واقع شده است این شهر در بین جاده یزد ـ رفسنجان و بر سر دوراه تهران ـ بندرعباس و تهران ـ کرمان قرار گرفته و به علت همین وضعیت از موقع نسبی ویژه‌ای برخوردار است فاصله این شهر تا مركز استان(شهر کرمان) 210 كیلومتر می‌باشد که دراین شهر امامزاده سید محمد صالح یکی از نوادگان اميرالمومنين عليه السلام وجود دارد .


شجرنامه امامزاده جلیل القدر سیدمحمد صالح شهر انار شهرستان رفسنجان:
يكي از امامزادگاني كه موجب بركت دو شهرستان انار و رفسنجان شده امامزاده حضرت محمد صالح انار كه يكي از نوادگان اميرالمومنين عليه السلام است .
امامزاده سید ابو محمد صالح مشهور به محمد صالح است سیدی بسیار جلیل قدر؛ عظیم الشأن و بزرگوار بوده است که در قیام سید عباس عقیلی در سال 252 هجری قمری که برعلیه خوارج صورت گرفته بود شرکت کرده است که دراین منطقه به شهادت رسیده است .
وی دارای پنج فزرند به نام های عبدالله، هارون، محمد،محمد اضغر و یک دختر که نامش معلوم نشد.


اقدامات عمرانی امامزاده صالح:
اين امامزاده به بركت وجود اهالي خير و مديريت لايق و توانمند حاج اكبر هادي زاده (مدير داخلي بقعه متبركه حضرت محمد صالح انار )بسيار با شكوه و با عظمت ساخته شده است و داراي دو صحن بوده كه يكي صحن آقا اميرالمومنين و ديگري صحن انقلاب اسلامي كه تمام كارهاي دو صحن به اتمام رسيده پروژه هايي كه در بهار 89 به همت آقاي هادي زاده و همكاري هيئت امناي محترم به اتمام رسيده این اقدام از جمله اقدامات چشم گیراین امامزاده بوده است.
طرح آماده سازي تربت خانه كه مبلغي نزديك بر 200 ميليون ريال هزينه بر بوده است ( از محل ياري خيرين) به علت اينكه ميراث فرهنگي اجازهْ فعاليت در تربت خانهْ 700 سالهْ اين امامزادهْ واجب التعظيم را نمي دهد تنها فعاليتي كه هادي زاده قادر به انجام آن بوده اند كاشي كاري يك مترو نيم از اطراف ضريح مطهر بوده و گچ اندود كردن مابقيه تربت خانه مطهر از جمله اقدامات عمرانی این امامزاده بوده است.
طرح دوم قسمتي كه مربوط به قبور شهدا بوده با همكاري خيرين و از بودجهْ امامزاده كاشي كاري شده كه به شكل بسيار زيبايي درآمده است كه مبلغي بالغ بر 700 ميليون ريال هزينه در بر داشته است .
پروژه سومي كه در دست اقدام است و در بهار 89 در سال همت مضاعف و كار مضاعف شروع شده است پروژهْ دو سر درب مطهر صحن آقا اميرالمومنين است كه هزينه اي بالغ بر 600 ميليون ريال برآورد هزينه شده كه تا يك ميليارد ريال به اتمام خواهد رسيد كه آن هم خبر از لياقت و توانمندي جناب آقاي هادي زاده دارد كه با تعاملي كه با خيرين شهرستان انار دارند موفق شدند كل هزينه را از يكي از خيرين دريافت كنند.
پروژه هاي ديگري اعم از درب سازي هاي حرم مطهر در دست اقدام بوده که به یاری خداوند متعال د ر سه ماههْ دوم سال 89 به اتمام رسید.
پروژه بعدي كه در امامزاده واجب التعظيم حضرت محمد صالح انار وجود دارد امامزاده اي كه حداقل تربت خانه مطهرشان 700 سال قدمت دارد پروژه محوطه سازي ترمينال امامزاده است كه در سال گذشته اين ترمينال به بهره برداري رسيده که تا آخر سه ماههْ دوم سال 89 به اتمام رسيد .


فعالیت های فرهنگی:
برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم، برگزاری محافل انس با قرآن ، برگزاری ویژه برنامه های شهادت و ولادت ائمه، برگزاری مسابقات قرآنی، استقبال و پذیرایی از مهمانان نوروزی، از جمله فعالیتهای فرهنگی در این بقعه می باشد.


برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر