کد خبر : 318183

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 23 اسفند 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان کرمان
• همایش توجیهی و آموزشی خادمین اماکن متبرکه کرمان برگزارشد
در راستای اجرای طرح نوروزی آرامش بهاری ،همایش توجیهی و آموزشی هیئت امناء، خدام و مدیران مراکز فرهنگی و قرآنی امامزادگان و بقاع متبرکه استان کرمان برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان، به همت اداره کل اوقاف کرمان  صبح امروز پنجشنبه (29 اسفند ماه) همایش توجیهی و آموزشی هیئت امناء، خدام و مدیران مراکز فرهنگی و قرآنی امامزادگان و بقاع متبرکه استان کرمان در سالن اجتماعات شهدای گمنام اداره اوقاف شهرستان کرمان برگزار شد.

تلاش بقاع متبرکه برای کاهش میزان طلاق، آسیب‌های اجتماعی و مهاجرت در استان
 
حجت‌الاسلام رضا حدادی سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی اوقاف استان کرمان نیز در ابتدای این مراسم از نهادینه شدن بحث‌های فرهنگی در استان‌ها گفت و اظهار داشت: اوقا ف با نیروی جدید خود در پی آن است که آسیب‌ها را شناسایی و آن‌ها را حل کند.
 
وی از بیانیه رهبر معظم انقلاب برای جوانان کشور که به گام دوم انقلاب معروف شده است پرداخت و با بیان اینکه گام دوم به همه انقلابی‌ها و جوانان نیاز دارد، گفت: آن‌ها باید پای کار باشند، اوقاف علاوه بر اینکه برنامه‌محور است، زیر نظر مستقیم رهبر انقلاب می‌باشد پس گام دوم نیز ابتدا باید از این اداره کل آغاز شود.
  
حجت الاسلام حدادی  ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، 48 بار نام جوان را ذکرده‌اند که نشان‌دهنده این موضوع است باید جوانان را به کار بگیریم و از ظرفیت آنان استفاده کنیم.
   
وی از برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش آمار طلاق در استان خبر داد و گفت: این برنامه به سازمان اوقاف نیز مربوط می‌شود و مسوولان  باید با هم اتحاد ایجاد کرده و با یک برنامه‌ریزی منسجم در کشور رتبه برتر را کسب کنیم.
     
حجت الاسلام حدادی از پشتوانه تفکر در امامزادگان گفت و با اشاره به اینکه 110 امامزاده در کشور وجود دارند و آن‌ها باید آیینه درخشانی برای هر استان باشند، ابراز داشت: امامزادگان باید کمک کنند تا آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.
   
سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی اوقاف استان  از لزوم تلاش برای کاهش مهاجرت سخن به میان آورد و با تاکید بر اینکه این موضوع از خواسته‌های مقام معظم رهبری نیز هست، بیان کرد: بقاع متبرکه باید در این زمینه نیز کار کرده تا بتوانیم دشمن را که برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در این زمینه داشته است را ناکام بگذاریم
تکریم و خدمت به امامزادگان باید با اعتقاد صورت گیرد/بقاع متبرکه خانه اهل بیت (ع) است
حجت‌الاسلام تدینی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در ادامه این مراسم با تقدیر از تلاش‌های خالصانه مسوولان بقاع متبرکه با بیان اینکه برخی از مسوولان بقاع متبرکه، اعتقادات ضعیفی دارند، اظهار داشت: در بقاع متبرکه، ریاست معنایی ندارد و باید در این مکان‌ها، خدمت کرد.
وی اضافه کرد: تکریم و تعظیم امامزادگان به اندازه قرآن کریم و امامان بزرگوار مهم است و باید برداشت و نگاهی این چنینی به آن داشته باشیم.
    
حجت الاسلام تدینی با بیان اینکه بقاع متبرکه، محضر اهل بیت است، عنوان کرد: کسانی که عقیده ندارند، وقت خود را تلف کرده‌اند و اگر کوچکترین قدمی در این رابطه بر می‌داریم، وظیفه ماست چرا که آن‌ها حیات را برای ما ساخته‌اند و باید سپاسگذار آنان باشیم، پس اینجا جای اعتقاد است.
    
وی گفت: بقاع متبرکه متعلق به همه مردم است و وابسته به کسی نیست.
    
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه امامزادگان و بزرگان دینی دارای معرفت بوده‌اند، ادامه داد: ما اهل بیت را به خاطر خودشان دوست داریم و باید بدون چشم‌داشت دنیایی به زائران آن‌ها خدمت کنیم، غلامی و نوکری در راه اهل بیت، قیمت‌ها دارد و لحظه لحظه‌های آن پس‌انداز برای ما و نسل‌های ما است.
   
وی از لزوم توسعه امامزادگان سخن به میان آورد و ابراز داشت: خادمان افتخاری باید زیاد باشند و اگر نتوانیم به این سمت پیش برویم، نشان از ضعف ما است.
لزوم توجه به خدمات اجتماعی در بقاع متبرکه
   
حجت الاسلام تدینی با اشاره به اینکه سرمایه اصلی مردم هستند، عنوان کرد: برای درآمدزایی امامزادگان تلاش کنید، این موضوع یکی از اولویت‌های ما است تا بتوانیم کارهای فرهنگی را ادامه و آن را توسعه دهیم.
 
وی با بیان اینکه ما برای حفاظت از امکانات امامزادگان مسوول هستیم، تاکید کرد: برای حفاظت از امکانات، نهایت تلاش خود را داشته باشیم چراکه باید نسبت به اعتقادات مردم حساس باشیم.
  
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان از حضور مردم در لحظه تحویل سال در بقاع متبرکه سخن به میان آورد و خاطرنشان کرد: مردم ما اعتقاد دارند که سال جدید خود را در مکانی مقدس آغاز می‌کنند، پس باید قبل از سال مقدمات خدمت به آنان را فراهم و نواقض موجود در امکانات را برطرف کنیم.
   
وی خدمات دینی، قرآنی و مذهبی را مهم ارزیابی کرد و گفت: دشمن برای گسست اعتقادات دینی ما برنامه دارد، بقاع متبرکه باید قسمتی از کار را بر عهده بگیرد و در این زمینه با برنامه جدی وارد شویم.
اطلاع رسانی از برنامه های طرح آرامش بهاری مورد توجه قرار گیرد
  
مسئول روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان در ادامه این همایش به فعالیت اوقاف به عنوان یک دستگاه خدمت‌رسان به زائران و گردشگران نوروزی اشاره کرد و گفت: اطلاع‌رسانی‌ از طرح آرامش بهاری تا پایان اجرای این طرح توسط روابط عمومی با همکاری رابطان اماکن متبرکه چه در بحث حوزه‌ی ارسال اخبار و چه استفاده از ظرفیت شبکه‌های مجازی به‌طور شبانه‌روزی انجام و اطلاع‌رسانی می‌شود.
  
روح‌الله رستمی نژاد افزود: در چاپ بنر حتماً می‌بایست از طرح اطلاع‌رسانی سازمان اوقاف استفاده شود و باید نمونه‌ای از برنامه‌ها و اقدامات عمرانی و فرهنگی امامزادگان در قالب چاپ بنر طراحی و در معرض دید گردشگران در محل بقعه نصب شود.
گفتنی است طرح نوروزی آرامش بهاری از 28 اسفند ماه تا 15 فروردین ماه سال آینده با اجرای بیش از 40 ویژه برنامه فرهنگی سازمانی اوقاف در جوار 21 امامزاده و بقعه متبرکه شاخص استان کرمان اجرا می شود
انعکاس مراسم در رسانه ها

خبرگزاری صدا و سیما
خبرگزاری فارس
شبستان

پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه کشور